Tahtakale'den Bir Don Kişot Öyküsü; Derby ve Tokai

Üç kardeş Mehmet Cansu, Bekir Hulusi Cansu, Ömer Cansu babalarının izinden giderler ve 1950lerde Tarihi Yarımadada  lüks hırdavat toptan satıcılığı ile ticarete başlarlar. Sene 1987 olduğunda ise Azmüsebat Çelik Sanayi isminde bir şirket açan Cansu kardeşler aynı sene bir de üretim tesis kurup bir japon markası olan Tokai Çakmakları’nı bu tesiste üreteceklerdir. 

Yıl 1990’ı bulduğunda Cansu kardeşler ve Azmüsebat Çelik tüm dünyada bir ilke imza atacak, taşı değiştirilebilir, ve gazı bittiğinde doldurabilir çakmakları üretecektir. Çok sonrasında “çakar çakmaz çakan çakmak” sloganıyla dillere dolanacak bu hamle giderek büyüyecek, doldurulabilir elektronik çakmaklar, barbekü tipi mutfak çakmakları ile yükselecektir.

Azmüsebat Çelik,  Türkiye’de bir fabrikada üretilen Perma Sharp markasının 20 yıl boyunca dağıtımını yani distribütörülüğünü yapar. Artık yalnızca dağıtım değil üretim yapmaya hazırlandıkları sırada Perma Sharp’ın Gilette tarafından satın alınması ve fabrikanın da Türkiye’den kaldırılıp Rusya’ya taşınması ile birlikte Cansu ailesi markanın Türkiye distribütörlüğünden de el çektirilecektir. Belki de tam anlamıyla Azmüsebat (Azim Ve Sebat) hikayesinin hız kazanması böyle olacaktır. Bu durum üzerine Hulusi Cansu ve kardeşleri 1996’da Derby markasını da satın alacaklar, şirketin başına ise üçüncü nesilden Abdurrahman Cansu geçecek; Derby Traş bıçaklarına yaptıkları yatırımı büyüten Azmüsebat Çelik, sene 1997 olduğunda yapımı kendine ait makinelerle kendi traş bıçağını kendi üretecek ve “Haydi hayırlı traşlar!” diyerek kısa sürede dünya devleri arasına girecektir.

Abdurrahman Cansu'nun sonraları bir gazeteye verdiği demeçte de söylediği üzere,uluslararası ticarette yabancı sermaye ve küresel ekonomiye karşı bir "Don Kişot" hikayesi başlayacak ve 750 milyondan fazla traş bıçağı, 65 milyondan fazla çakmak üretimi ile ortalama 150 milyon ₺ ciroya sahip, bünseyinde 600'den fazla çalışanı ile Amerika'ya bile ihracat yaparak Gilette’nin en önemli rakibi olacaklar, hayallerin de ötesine geçeceklerdir. Tarihi Yarımadada, Tahtakale’nin göbeğinde başlayan bu başarı öyküsü, Derby Traş Bıçakları ve Tokai Çakmakları olarak bütün dünyaya bir su damlası gibi halka halka yayılırken, merkez kuvvetleri hep ticaretin doğduğu yerde, Tahtakale’nin göbeğinde kalmaya devam edecektir.

2016’nın küreselleşen dünyasında, yerel bir çabanın sınırları aşan hikayesidir bu anlattığımız;Tahtakale’de başlar ve hep Tahtakaleli kalır ...

“Azim ve Sebat, insanların en büyük yardımcısıdır.” Hz. Ali

İçerik Yanı Reklam 3