Sen Ne Anlarsın!

Araba Merakı

Bir traktör üreticisi olan Lamborghini'nin spor arabalara karşı büyük bir merakı vardı. Bir Mercedes-Benz 300SL, Jaguar E-Type, Alfa Romeo 1900, Lancia Aurelia B20 ve Maserati 3500GT satın alıp kullandıktan sonra, ilk Ferrari'sini aldı. Bu bir 250GT'idi. Çok kısa bir sürede 3 Ferrari daha alarak bir Ferrari hayranı oldu. 

Sen Ne Anlarsın!

Ancak bütün Ferrari'lerinde olan debriyaj problemi yüzünden Ferrari fabrikasına gider. Burada birkaç saat geçmesine rağmen sorun bir türlü giderilemez ve Lamborghini Enzo Ferrari ile konuşmak ister. Enzo Ferrari, Lamborghini'ye bir traktör üreticisi asla bir Ferrari'yi eleştiremez ve sen ne anlarsın cevabını verir.

Hırs

Ferrari'nin bu cevabı ile küçük düşen Lamborghini, fabrikasına döner ve debriyajını tamir etmeye başlar. Bunu yaparken aslında Ferrari'sinde kullanılan debriyajın aynısının kendi traktörlerinde de olduğunu fark eder. Debriyajını kendisi daha sağlamını yaparak değiştirir ve problemi çözer. 

Amaç

Ardından Lamborghini; Ferrari'den hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam arabalar yapmak ister. Bundaki amacı ise spor arabaların sadece Ferrari tarafından yapılır ifadesini değiştirmekti.

Hedef

Hedefi için ilk olarak kendisini Ferrari fabrikasının yakınında bulmuş ve eski Ferrari mühendisleri Gianpaolo Dallara ve test sürücüsü Bob Wallace'ı işe almıştır. İlk üretimi olan Lamborghini 350GT her yönü ile Ferrari'den daha iyidir. Üçüncü üretim modeli olan Miura efsanevi ve nefes kesen bir araç olmuştur ve ortadan motorlu spor otomobil çağını başlatmıştır.

Başarı

Lamborghini pek çok eşsiz lüks, güvenlik ve şık tasarımı ile İtalyanların otomobil üretiminde en iyi olduklarını kanıtlamıştır.

Ders

Eğer Lamborghini, çözüme odaklanmasaydı bugün hala sadece bir traktör üreticisi olarak tanınmayan, bir hikayesi bile olmadan hayata veda ederdi. Ama o sen ne anlarsın lafına takılı kalmadı bilakis pes etmedi soruna odaklandı ve çözüm üretti, başarı hikayesine adını altın harfler ile yazdırmayı başardı. Sizlerde aynı şekilde gelişen teknolojide işinizde müşterilerin talep ve isteklerini göz ardı ederseniz, müşterilerinize doğru şekilde hizmet veremezseniz, o zaman müşteriniz kendi çözüm arayışlarına girecektir ve alternatif olarak başka bir firmaya yönünü çevirecektir. Zaman içinde işinizden eskisi gibi tat ve verim almamaya başlarsınız, bu Lamborghini'nin Ferrari'ye gidip bir ''debriyaj'' problemi olduğunu söylediğinde ve çözüm istediğinde, hayran olan müşterisini kendi rakibi konumuna getirtti. 

Sizin İçin;

Gelişen teknolojide müşterilerinizin sizden istedikleri siz firmanızın ürettiği, sattığı ve verdiği hizmetleri yakından takip edebilecek, size her yerden ulaşabilecek çözümler sunmanızdır. Günümüzde teknoloji ile beraber herşey kolaylaşırken, müşterileriniz için mevcut işinizde de kolaylık sağlayacak çözümler, hizmetler oluşturmazsanız onları tek tek kaybedebilirsiniz. İşinizi büyütmenin yolları teknolojiye ayak uydurmaktan geçer, yapmanız gereken tek şey var değişime ve yeniliğe açık olmak.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ferruccio_Lamborghini

İçerik Yanı Reklam 3