Samsung Galaxy j7 vs Samsung Galaxy A5 Karşılaştırması

Samsung’un S serisinden sonra piyasadaki en iddialı iki serisi olan J ve A serisinin iki önemli modelini bu yazımda karşılaştırmaya çalışacağım. Eğer bu iki telefondan birini almayı düşünüyorsanız hangisinin özelliklerinin sizin ihtiyaçlarınıza daha çok cevap verdiğini bu yazıyı okuduktan sonra daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir akıllı cep telefonun hem ömür hem de hız konusunda en önemli unsuru olan işlemcileri karşılaştırarak işe başlayabiliriz. Qualcomm Snapdragon 615 Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 işlemci değerlerine sahip Galaxy J7, Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 Quad Core 1.2 GHz sahip A5’e göre uygulamaların çalışmasında ve oyunların oynanmasında daha etkili bir performans sergiliyor. Cihazların işlemcilerinden konu açılmışken çekirdek sayılarını da daha anlaşılır bir şekilde ifade edeli. Galaxy J7 sekiz çekirdeğe sahipken, A5 dört çekirdekli bir akıllı telefon.

Kişisel kullanımlarda ekran boyutları tamamen bir tercih meselesi olduğu için bu konuda hangi cihazın daha üstün olduğunu elbette söyleyemeyiz. Ekran boyutlarında söylenecek tek şey sadece değerlerini vermek olacaktır. Galaxy J7, 5.5 ekrana sahipken, A5 5.0 boyutlu bir ekrana sahip.

RAM olarak Galaxy A5’in, Galaxy J7’den daha yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu görüyoruz. Galaxy A5 2 GB RAM’e sahipken, Galaxy J7 1.5 GB RAM’e sahip. Bu 512 MB’lık RAM farkı Galaxy A5’in %33 daha hızlı ve kesintisiz kullanım deneyimi sağlıyor.

Her iki telefon arasındaki en önemli farklardan bir tanesi ise kuşkusuz ekran camları arasındaki fark olsa gerek. Öyle ki bu durum birçok akıllı telefon meraklısını J7’den uzaklaştıran bir etken gibi görülebilir. Çünkü Super AMOLED ekrana sahip olan A5 modeline, J7’den TFT LCD olarak cevap geliyor. Bilindiği üzere Super AMOLED ekranlar TFT LCD ekranlara göre çok daha sağlamlar. Ayrıca Super AMOLED ekranlar kullanıcıya daha kusursuz ve parlak görüntüler sunuyor. İki cihazın ekranları konusunda söylenmesi gereken bir diğer nokta da cihazların ekranlarındaki piksel yoğunluğudur. 294 PPI değerinde yoğunluğa sahip olan A5, 267 PPI değerine sahip olan j7’ye göre %10 daha keskin grafikler sunuyor.

Samsung Galaxy A5 ve Samsung Galaxy J7’nin en temel özelliklerini ele alarak oluşturduğum yazı umarım bu iki cihazdan size en uygun olanı seçmenizde biraz da olsa yardımcı olabilmiştir. 

Sinemada Ağlanacak Hale Gülme Devri De Bitti
İçerik Yanı Reklam 1