Powerbank Kullanımı ve İhtiyaca Göre Powerbank Seçimi

Gün be gün akıllanan telefonlarımızın hızla çalışan zihinlerinin tükettiği enerjiyi heran her yerde karşılamak belki de daha ziyade duygusal bir ihtiyaca dönüştü. Büyük çoğunluğumuzun içinde bulunduğu monofobianın da etkisiyle belki de, unutulmuş veya kapalı kalmış telefonlara tahammül edemiyoruz. Herhani birşey yapmasak bile elimizin altında olmasını istediğimiz, belki de boş boş ekranında dolandığımız telefonlarımızı günde iki üç kez şarj etmek zorunda kalıyoruz.

İşe ve okula giderken katettiğimiz uzun mesafeler, yoğun iş ve okul temposu, belki sıkışan şehirlerde ne yapacağımızı bilememek gibi nedenlerle oyun oynama, viedo izleme, sosyal medyada her an çevrim içi olma ihtiyacı duyuyoruz. Ve kuşkusuz müzik dinliyoruz ve tüm bunları yaparken bilişselliğinden uzaklaştığımız zaman duygusunun içinde telefonlarımızın şarjının hızla tükenmesi bizi tahammülsüzlüğe itebiliyor. İşte tüm bunların içinde on yıl önce üretilen ilk powerbanklardan bu güne kadar geliştirilen mobil şarjlar hayatımızın neredeyse “en büyük”  kurtarıcısı. Peki ya bir powerbank tercihinde nelere dikkat etmek gerekir?

Tasarımına göre powerbank seçimini önemseyin
Bir powerbank’ın her an yanınızda olduğunu düşünürsek şıklık ve dayanıklılığı yani tasarımı oldukça önem kazanıyor. Kullanıcılar neredeyse bir takı ve mücevher gibi giydikleri kıyafete ve içinde bulundukları günün mooduna göre powerbank modeli tercih ediyorlar.  Çoğunlukta plastik görünümlü powerbanklar gösterdiği ağırlığa karşın metal kasalı veya deri kaplamalı powerbanklar tercih ediliyor.  Farklı bir şeyler arayanlar, daha dekoratif bakanlar araba model powerbanklar, pokeball görünümlü powerbanklar hatta ufo model powerbanklar tercih edebiliyor. Dayanıklılık, farklılık ve kaliteli görünüm ile cazip renklerin kullanımı tercih nedeni... Bir powerbank içinde bulunduğunuz günün kombinin, ofisinizin hatta evinizin dekorasyonunun da bir parçasına dönüştü bile...

mAh ne demek?
Tabi bir powerbank’ın birim zamanda ilettiği elektron sayısı ve akım hızı da oldukça önemli.  Zaten powerbankların üzerinde gördüğümüz o “mAh” yazısı da tam olarak bu demek. Evet, “mAh nedir?” “mAh ne demek?” “ne baba bu mAh?, Nedir yani?” diye kafasında çılgınca dolaşan soruları da yanıtladığımıza göre, net olarak şunu söylemeliyim, tercih edeceğiniz powerbank’ın mAh değeri epey yüksek olmalı.

İhtiyacınız doğrultusunda kapasitesine dikkat edin
Ne kadar yüksek olmalı derseniz, çokça şarj tüketen, location kullanan pokemon go gibi uygulamalar kullanıyorsanız 10000 mAh – 25000 mAh  arası bir powerbank sizin işinizi görecektir.  Eğer bu gibi uygulamarı kullanmıyor iseniz, 6000mAh civarı powerbanklar ortalama bir akıllı telefonu 3 kez şarj edebilir ve size de konforlu bir kullanım sunar. Bu aynı zamanda ideal powerbank kapasitenizi hesaplamanıza da yardımcıdır.

1A çıkış gücü ve 2A çıkış gücü arasındaki fark nedir? 
Powerbanklar üzerindeki UBS çıkışlarında “5V” “1A” ve “2A” olarak yazılan bu değerler “Amper”i temsil etmektedir. Amper bir elektrik akımının yeğinlik yani akım şiddetini ölçme birimidir. 1 Amper 1000 mAh’a denktir. Voltaj ise bu yeğinin yani gerilimin kendisir.  Bu powerbanklardan 5 volt geriliminde elektrik çıkışı yapıyor demektir ve bütün powerbanklarda bu çıkış sabitlenmiştir. İki USB çıkışı arasındaki farkı çıkışların Amper değeri belirler.  5 Voltta 2 Amper elektrik çıkışı sağlayan bir USB çıkışı 10 walt elektrik vererek bir dakikada 34 mAh doldurur. Bu da demektir ki ortalama 2000mAh’lık bir batarya 2A USB çıkışında, telefon kapalı iken, 1 saatte tam şarj olur. 1A USB çıkışında ise bu süre 2 saati bulur. Dolayısıyla daha hızlı bir şarj deneyimi için powerbank USB çıkış değerlerine de dikkat etmelisiniz.

Powerbank'ımdan tam performans almak için ne yapmalıyım?
Bütün powerbanklar doğru kullanım koşullarını sağlamama, hava sıcaklığı, kullanılan kabloların gerilimi, bağlanan telefonun pil özellikleri gibi nedenlere bağlı olarak bir miktar fire verebilir. Bunun için öncelikle aldığınız ürünün teknik özelliklerini mutlaka incelemelisiniz. Dolum yaparken powerbanka ait USB kablosunu kullanmalı, dolum sırasında powerbank'ı elde sıkıca tutmamaya özen göstermeli, cepte veya sıkışık çantalarda bulundurmamalı, güneş altında bırakmamalısınız. Nem ve tozdan da uzak tutmalısınız. Bütün bunlar bir yandan taşınabilir şarj cihazından en iyi performansı almanızı sağlarken diğer yandan powerbankınızın ömrünü de uzatacaktır.

Çıkış sayısı ve mini USB portu önemli
Kimi powerbanklar sabit  kablolara sahip olsa da, her ara kabloyu takıp çıkarabileceğiniz mini USB portu dolayısıyla USB çıkışı olan powerbankları tercih etmeniz önemli.  Çift USB çıkışına sahip powerbanklar ise tek çıkışlı olanlarına göre çok daha avantajlı. Böylece 2 cihazı aynı anda şarj edebilirsiniz.

Şarj olurken de şarj edebilen powerbanklar
Powerbankınız ve telefonunuzun da aynı anda boş olduğu durumlarda, tek bir prize yakın iseniz hem telefonunuzu hem powerbank’inizi aynı anda şarj edebilmek adına seri bağlanma imkanı sunan “şarj olurken şarj edebilme” özelliğine sahip powerbanklar diğerlerine göre kuşkusuz  daha tercih edilir.

Powerbankınızın dolululuk Durumunu Nasıl Anlarsınız
Çoğu Powerbank üzerinde bulunan LED ışıklar powerbankların doluluk oranını tespit edebilmek için tasarlanmıştır. Bu ışıkların gösterdiği çizelgeye bakarak powerbank doluluk durumunuzu anlamanızı sağlayacaktır

Bütün bu başlıklar altında satın alacağınız powerbank herşeyiyle kafanızda şekillendiğine göre gidip onu alabilir ve “seni seçtim pikachu!” diyebilirsiniz. tahtakaledukkan onlarca powerbank seçeneği ile yanınızda, powerbank kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçerik Yanı Reklam 2