Pokemon Go Oyunu Nasıl Oynanır ?

Pokemon Go Fenomeni

Doksanlı yılların unutulmayan ve unutulmazlığının karşılığında adeta yeniden dirilen ve o yıllardaki hayallerimizin erişmeyeceği bir gerçeklikle yeniden yaşamımıza giren fenomeni pokemon... Tartışılmaz tüm zamanların en köklü fenomeni olan pokemonlar hep fenomen kalacaklarının altını çizdi. 

Oyunun daha resmi olarak yayımlanmadığı ve dağıtımın yapılmadığı ülkelerde bile platform dışı apk indirimi yoluyla oynanması, ki firmanın dağıtımı yapılmayan ülkelerde bile oynanmaya hazır alt yapıları kurmuş olması da bu “hep fenomen kalma” iddiasının sessiz beyannamesi gibi… 

İnsanların giderek “pokemon çılgınlığı” olarak da adlandırılan bu sanal gerçeklik oyununun akımına kapılmaları hali ayrı ayrı sosyoloji çalışmalarının, birey ve toplum psikolojilerinin inceliklerinin yeniden keşfinin kapılarını aralayacak gibi duruyor.

Kişilerin giderek internet üzerine taşınan sosyallik algısında, başarmışlık hissinin altın tacını sunan pokemon oyununda, bu altın taca ulaşmak için kimi ipuçları var.  Pokemon oynarken nasıl bu fenomenin bir parçası olurum, pokemon oynamanın püf noktaları ve pokemon oyununun hileleri neler gibi soruları kendi kendine sorduğunun farkındayım sayın ziyaretçi. 

 

Pokemon Go Nasıl Oynanır? İncelikleri Nelerdir?

Açıkçası bu çılgınlıktan kendini alıkoyamayanlardan biri de benim ve kendi deneyimlerimle kendi kendime sorduğum sorulara bulduğum yanıtları seninle paylaşacağım. Ancak öncelikle belirtmeliyim ki: Pokemon Go 15 yaş üstü yetişkin ve yetişkinliğe adım atmış bireyler için yapılmıştır. Ancak anne babalarından gördüklerini yapma konusunda ısrarcı çocuklarımızı, geçmişte edindiği acı tecrübelerden dolayı, özellikle düşünen pokemon Company şirketi ve geliştiricileri    “Camp Pokémon” isimli oyunu geliştirdi ve bu oyun ülkemizde’de resmi olarak yayında. Eğer 15 yaş altı bir çocuğun ebeveyni isen lütfen onu Pockemon Camp oyununa yönlendir. Bu önemli ayrıntıyı da paylaştıktan sonra gelelim Pokemon Go oynamanın inceliklerine:

 1. İlk olarak Pokemon Go oyunu yalnızca telefonlarda ve GSM operatörünüzden sağlanan internet ile oynanır. Yani Pokemon Go wifi ile internete bağlandığın sırada çalışmaz. Bununla birlikte bir sanal gerçeklik oyunu olan Pokemon Go’nun açılabilmesi ve oyuna başlayabilmen için location/konum da açık olmak zorunda. Dolayısıyla Pokemon Go oynamak için akıllı telefonunun donanımı güçlü, pil süresi uzun olması çok önemli. Ayrıca başarılı bir pokeder olabilmek için yüksek mAh’lı ve nitelikli powerbank yanında hep bulunmalı. Tabii dolu olmasına dikkat et : )
 2. İyi bir pokeder olmak kesinlikle sabır işidir, her işte olduğu gibi. Ayrıca sahip olduklarının değerini iyi bilmelidir, daha oyunun başında sahip olduğu pokebalları ve candyleri bol keseden harcamamalı. Sahip olduğun pokemonlar düşük seviyede ise onları geliştirmekle uğraşmak ve düşük seviyede aynı pokemonları yakalamaya çalışmak yerine sabredip CP puanı yüksek pokemonları toplamalısın.
 3. Pokemonların nerede olduğunu ve bize yakınlığını görmemiz önemli. Bu sayede ender bulunan pokemonlara üç adım daha yaklaşacaksın. Bunun için Nearby sistemini kullanın ve o pokemonu yakalamadan dönme.
 4. Oldu ki oyuna başladın ve her yanın birbirinin aynı pokemonlarla dolu. O zaman yakala onları. Daha sonra transfer ederek bol bol candy elde edebilirsin ya da evolve edebilirsin. 
 5. Tabi bütün pokemonların birbirinin aynı ise bir sorun var, hemen kalk ve uzaklara yürü. Unutma: İyi bir pokeder survivor gibidir, asla yılmaz, bıkmadan yılmadan yürür. Yürümeden önce yumurtalarını kontrol etmeyi unutma, sev onları pokeder. Onlar en sadık pokemonların.
 6. Oyuna yeni başladıysan etrafında gördüğün GYMlere girebilmek için en az 5. seviyeye gelmen gerektiğini unutma.
 7. Birlikten dirlik doğar sözünü durmadan kendine hatırlat. Takımını seç ve takımının olduğu GYMlerin seviyesini yükseltmek için pokemonlarını bırakmayı unutma. Güç fedakarlık ister sayın pokeder!
 8. İki küreği birlikte ve eşit güçte çekilmeyen kayak ilerlemez, o yüzden dostum stardustlarına ve poweruplarına dikkat edeceksin.
 9. Eğer bir Lucky Egg sahibi olmak istiyorsan, bol gezecek o yumurtayı bulunca  bol bulunan pokemonlarını aynı anda evolve edeceksin. İşte oradan gelecek candyler bize seviye atlatacak.  XP zengini pokeder seniii

Hangi Pokemon Nerede? 

İyi diyorsun hoş diyorsun ama nerede bu pokemonlar, nerede bu pokestoplar diyorsan; 

 • Yaygın ve evolve etmek için koleksiyonunu yapabileceğiniz pokemonlar ile pokestaplar parklarda, AVMlerde, camilerde, duraklarda ve kalabalık olan heryerde…  
 • Gücüne varlığı ile güç katacak ve sahip olmanın ayrıcalığını yaşayacağın ender bulunan pokemonlar için sahiller ve doğanın parçası olarak kalan heryer ideal. Eğer ıssız noktalara gideceksen takım halinde gitmenizde yarar var sayın pokeder. Bir eşlikçi bulma konusunda hiçbir zorluk çekmeyeceğine inanıyorum.
 • Tamam dostum, ben ormana bile giderim fakat bana adres göster diyorsan sayın pokeder, İstanbul’da Avcılar, Kadıköy, Taksim, Aksaray, Eminönü, Tahtakale gibi mekanlar Pokestop ve Pokemon zengini ve çeşitlilik konusunda çok cömert alanlar… Evet, İstanbul’da isen hemen telefonunu alıp koşarak gidebilirsin sevgili pokeder.
 • Eğer yeni başladıysan pokemon bulduğunu anlamak için gözlerini ekrana gömmene gerek yok. Bir pokemonla karşılaştığında kulaklığından sana “ben geldim” diyecektir. Ve onu duymama ihtimaline karşın telefonun titreyecektir. Gözün telefonda değil, yolda olsun: Önce can güvenliği sayın pokeder!

Heyecanla okuduğunu biliyorum fakat, bir fenomeni bir yazıda bitiremezdim. Pokemonların gibi beni de takibe al sayın pokeder, Pokemon Go hakkında yeni blog yazımı sakın kaçırma.

İçerik Yanı Reklam 2