İlk Kulaklık Ne Zaman Bulundu? Hangi Kulaklık Nerede Kullanılır?

İlk Kulaklık Ne Zaman Bulundu?

Kulaklık, hoparlör yerine kullanılabilen taşıması kolay, ince, ergonomik ve hafif yapıya sahip olan bir ses iletim cihazıdır. Günümüzde neredeyse bütün elektrikli cihazların kulaklık çıkışları bulunmaktadır. DVD, radyo, bilgisayar, cep telefonu gibi bir çok alet kulaklık kullanabilme imkanı sağlamaktadır. Kulaklıklar hoparlörler gibi elektriksel ses sinyallerini daha kişisel kullanımlar için kullanılabilir hale getirmektedir. İlk kulaklık 1919 yılında Amerikan donanmasında kullanılmıştır. Nathaniel Baldwin adında kanadalı bir ses adamı sesin kulaklıklardan dinlenebilmesi için ilk prototipleri geliştirdi. Daha sonraları telgraf sinyallerini duyabilmek için kullanılan kulaklıklar teknolojinin gelişmesiyle farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Amerikada telgraf sinyallerini dinleyebilmek için 75 ohm direncinde ses sinyallerini duymayı sağlayan kulaklıklar, ses kalitesinin artırılması amacıyla emepedansları 1000-2000 ohm seviyesine çıkartılarak kristal setlerle beraber kullanılmaya başlandı.

Kulaklıklar düşük veya yüksek empedanslı olarak ayrılırlar. Düşük empedanslı kulaklıklar 16-32 ohm direncindedir. Yüksek empedanslı kulaklıklar ise 100-600 ohm direncindedir. Günümüzde bluetooth ve wireless kulaklıklar kablosuz ses iletimi için bize imkan sağlamaktadır.

Bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kulaklık

Hangi Kulaklık Nerde Kullanılır?

Kafa Üstü Kulaklık
Kafa Üstü kulaklıklar (İng. Headphones), genellikle bilgisayarlar için kullanılan kulaklıklardır. Çok yer kapladığından ve taşınabilir olmadığından dolayı mobil cihazlarda pek tercih edilmezler. Kulaklık firmaları bu sorunu çözmek için kulaklıklara katlanabilme-dönebilme özellikleri eklemektedir. Üzerine mikrofon entegre edilmiş modelleri de bulunmaktadır. Kullanım yelpazesi geniştir. Bilgisayar kullanıcıları, oyuncular, radyocular, disk jokeyler vb. bu kulaklık türünü tercih etmektedir.

Ense Üstü Kulaklık / Kablosuz Bluetooth Kulaklık
Ense Üstü kulaklıklar şapka ve başlıkla birlikte kullanma bakımından daha rahattır. Kafa Üstü kulaklıklar gibi öne doğru kayma sorunları daha azdır. Spor yaparken tercih edilirler.
Hem Ense Üstü kulaklıklar hem de Kafa Üstü kulaklıklar ses kalitesi bakımından kulak içi kulaklıklardan daha kaliteli ses üretirler. İki kulaklık süngerinin içinde 2 hoparlör olabileceği gibi ek olarak bas hoparlörleri ve tiz hoparlörleri de eklenebilir.

Kulak İçi Kulaklık
Kulak İçi kulaklıklar (İng. Earbuds veya Earphones), kafa üstü kulaklıkların gündelik kullanıma uyarlanmış modelidir. Dış veya orta kulak içine takılabilen modelleri vardır. Orta kulak içine takılan modellerin baş kısmında şapkamsı, silikon bir yapı mevcuttur. Günümüzde bu kulaklıkların içine de birden çok hoparlör yerleştirilebilmekte, MP3 entegre edilebilmektedir. Bu kulaklık türü mobil cihazların yanında tercih edilmektedir. Bluetooth kulaklıklar da bu kulaklık türüne dahildir. Beats, Sony, Samsung ve Apple, kulak içi kulaklık üreten büyük firmalardan bazılarıdır. Ayrıca bu kulaklıklar, üretici tarafından üretilen cihazların yanında da verilir.

Kulaklık ses üretimi gerekmeyen durumlarda da kullanılmaktadır:
Kulakların üşümelerini önlemek: bu soğuk ülkelerde kış aylarında özellikle şapka giyilmediğinde kullanılır.
Dışarıdaki yüksek gürültüyü dolayısıyla işitme kaybı riskini engellemek: Gürültülü işyerlerinde, gürültülü makinaları kullanırken, bazı konserlerde, ve gürültülü bir ortamda gürültüye rağmen uyuyabilmek için kullanılır.
kulağa herhangi bir maddenin kaçmasını engellemek,
ve benzeri amaçlarla...
Bunların bazıları kulak tıkacı, kulak koruma, gibi başka isimlerle de anılır.

Bu arada toplu taşıma araçlarını kullanırken kulaklığınızı telefonunuza takmanızda fayda var çalınma riskini minimize edersiniz :)

İçerik Yanı Reklam 1