Dokunmatik Ekran Nedir

Dokunmatik Ekran Nedir?
Çoğunlukla telefon ve tabletlerde aşina olduğumuz dokunmatik ekran, ten ya da özel kalemlerle temas ederek işlem yapılmasını sağlayan panellerdir. Çalışma prensiplerine göre rezistif, kapasitif ve kızıl ötesi olarak üç çeşide ayrılırlar. Bu yazıda bizi daha çok ilgilendiren telefon ve tablet teknolojisi başta olmak üzere kullanılan rezistif ve kapasitif ekranlar olacak. Kızıl ötesi ekranlar ise bankamatikler ve sıramatiklerde kullanılmaktadır. 
 
Dokunmatik Ekran fikri Nasıl Ortaya Çıkmıştır
Dokunmatik ekran telefondan hesap makinesine, hesap makinesiden mutfak eşyalarına, mutfak eşyalarından uzay teknolojilerine kadar açılan geniş yelpazede kullanılan bir teknolojidir. Ve var olan her teknolojik ürün gibi fikir kaynağını doğanın ta kendisinden alır; tıpkı fotoğraf makinelerinin yeşil yaprakların fotosentez yetisi ve gözün görüş kabiliyetinden esinlenilerek icat edilmiş olması gibi. Evet, çoğunuzun tahmin edebileceği üzere dokunmatik ekran fikri “deriden” esinlenilerek ortaya çıkmıştır.
 

Ekran ve Dokunmatik Tam olarak aynı mıdır?
Ekran ve dokunmatik tam olarak aynı şey değildir. Ekran cihazınız üzerindeki ışık resim ve yazı olarak görmenizi sağlayan mekanizma iken dokunmatik sizin bu piksel dağılımı üzerinde parmağınızla ya da uygun kalem gibi aksesuarlarla işlem yapabilmenizi sağlayan iletken paneldir. 

 

İlk dokunmatik Ekranlı Telefon Ne zaman çıkmıştır.
İlk dokunmatik ekran hangisidir diye sorulsa kuşkusuz çoğumuz İphone der ancak, ilk dokunmatik ekranlı telefon çok daha öncesinde IBM tarafından 1993 yılında üretilip satışa sunulan, akıllı telefonların atası olarak anılan Simon Phone'dur. Buna karşın evet, dokunmatik ekranların lokomotifi Iphone’dur. Telefon dünyasının liderliğini tuşlu telefonlarla elinde bulunduran Nokia belki de kendi gücünün zirvesindeyken asla tahmin edemezdi Apple tarafından alt edileceğini. O kadar ki Apple 2007 yılında ön paneli bütünüyle dokunmatik ekrandan oluşan ilk modelini piyasaya sürerken Nokia bu alanda hiçbir adım atmamıştı. Ancak bu radikal metaryal değişimi rahatça oynanabilen oyunlar, insanların internet ve e postalarına heran rahat ve hızlı ulaşabilme lüksüne kavuşması ile birleşince tüm dünyada ikinci iletişim devrimi yaşandı. Öyle ki Apple'nın rakipleri ancak 2010'ların başında İphone'a yetişebilmişlerdi. Sosyal medyanın forumlara karşı üstünlük adımını atıp giderek çekim alanına almaya başlamaları da kuşkusuz büyük bir şanstı
 

Ekranım Kırıldı, Ne Yapmalıyım
Telefonunuzun ekranı kırıldıysa önünüzdeki seçenekler kısıtlıdır. Eğer telefonunuz garanti kapsamında telefonunuzu ilk açanın yetkili servis olması önemlidir. Garanti kapsamında değilse telefon tamiri yapan yerlere götürebilirsiniz. Bu durumda değişim sırasında takılan ekranın orjinalliği, kalitesi ve sağlamlığı konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Bir akıllı telefonun en pahalı parçalarından biri olan ekran&dokunmatikler olduğunu aklınızda tutararak daha sonrasında maduriyet yaşamamak adına iki kere düşünmelisiniz. Bunun yanı sıra kendi ekranınızı kendiniz değiştirmeyi planlıyor da olabilirsiniz. Eğer bu konuda bir deneyime sahip değilseniz öncelikle ekran değişimi işlemi için gerekli araştırmaları mutlaka yapmalısınız. Sonra telefonunuzun marka ve modeline uygun ekranlar için tahtakaledukkan.com'a göz atabilir, uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

İçerik Yanı Reklam 3