Çin Malı Bildiğiniz Gibi Değil!

“ÇİN MALI” BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL.
Çin malı, imalatı uzakdoğu ülkesi Çin'de yapılan üzerinde "Made in China" veya "Made in P.R.C" yazan ürünlerdir. P.R.C: People's Republic of China (Çin Halk Cumhuriyeti )

Peki Çin mallarına bakış açımız? 
Bugün dünya teknoloji devlerinden herkesin tanıdığı Apple bile ürünlerinin üretimini Çin'de yaptırdığını göz önüne aldığımızda bu Çin malları kalitesizdir tezini çürütüyor. Çin herkesin bildiği gibi dünya nüfusunun neredeyse 4/1'ne sahip bir ülke. İş gücü daha ucuz ve vergiler de daha az olduğundan, orada ürün üretmek ve oradan ithal etmek kadar mantıklı bir şey düşünülemez.

Üründen neden beklediğim verimi alamıyorum?
Biz paramız kalitesinde bir ürüne sahip olabiliyoruz. Mesela bugün piyasada satılan orijinal bir iPhone cep telefonu 3000 TL iken, replikasına 300 TL' ye sahip olabiliyoruz. Sonrasındaysa fiyat avantajını görmeyip ürünü eleştiriyoruz. Aslında az para ile en iyisine sahip olma arzusundan kendimizi alamıyoruz. Bütçemiz kısıtlı olduğu için elimizdeki üründen yeteri kadar verim alamadığımızda hemen arkasından "Çin Malı" yakıştırmasını yapıyor ve kötü olduğunu savunuyoruz.

Oysa ki; kafamızı kaldırıp şöyle bir düşündüğümüzde aslında kafamızda oluşturduğumuz "Çin Malı" imajınının mucidi olduğumuzu görebiliriz.

İçerik Yanı Reklam 2