“NAMUSLU” İLE GELEN BAŞROL

1941 yılında, dönemin usta oyuncularından Ali ŞEN’in oğlu olarak dünyaya geldi. Babası gibi sinema sanatçısı değil, tiyatro sanatçısı olmak istiyordu. Radyo tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında boy gösterdi.  Tiyatro’dan elde ettiği kazanç yetmeyince, sinemaya yönelmek zorunda kaldı. “ Gerekirse figüran olarak çağırın ama yevmiyemi o gün verin “ diyen bir yapıdaydı. Beş yıl boyunca - bazı filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek gibi- küçük rolerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası 1975 yılında Ertem Eğilmez'in filmi Hababam Sınıfı'ndaki ‘'Badi Ekrem'’ tiplemesi oldu. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt KardeşlerŞabanoğlu ŞabanTosun PaşaKibar FeyzoÇöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynadı.

     1984 yılına kadar hep yardımcı rollerde gördük ustayı. Özellikle Kemal SUNAL ve İlyas SALMAN ile oynadığı filmlerde, uyanık, ağa, üçkağıtçı, kurnaz roller ile başrolü destekleyen, kimi zaman başrolden daha çok konuşulan sahnelere imza atan usta isim için, dönemin en popüler film şirketlerinden olan Arzu Film ile Ertem EĞİLMEZ’e artık başrol için baskı yapılır. Halk, usta ismin oynadığı rolleri çok beğenmekte fakat oyuncu ise “ madem başrol olacak, o halde benim istediğim bir rol olmalı “ diyerek direksiyonu başka yöne kırmıştır. Başar SABUNCU’nun “ Namuslu “ filmindeki Ali Rıza Bey ile ilk oyuncu sıfatına da erişmiştir.

   1996'da ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynadı. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırarak 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekti. Şener ŞEN, artık herkes tarafından kabul gören bir durumun merkeziydi. Güldürme konusunda da bir ustaydı, insanın boğazında düğüm bırakan yumruğunda ta kendisiydi. Tam manasıyla oyuncu olmanın gerekleri artık onun üzerindeydi. Nasıl olmasın ki; domates gibi tek kelimeyi bile gülünç kaynağı yapabilen birisiydi. Beden Eğitimi derslerindeki müfredat darlığına karşı, farklı branşları öğrencilerine öğretmeye çalışan muhalif bir tavırdı. 

Samsung Galaxy S8 Hakkında Herşey
İçerik Yanı Reklam 1